Ensembles
Day | Starts | Ends | Room | Group | Staff |
---|---|---|---|---|---|
MON | 7.45am | 8.30am | Kodaly | Harwin Strings | Parry |
12.40pm | 1.10pm | Orff | Grade 2 Musicianship Club | Jin | |
12.45pm | 1.30pm | Drama Room | Carulli Guitar Ensemble | Ranguis | |
12.45pm | 1.30pm | Kodaly | Ellington Jazz | Bertram | |
3.15 pm | 4.00pm | Kodaly | Taiko Drumming Yr 5 Gp1 | Sam Newton | |
3.25pm | 4.25pm | Hall | Wind Ensemble | Busan | |
TUES | 7.30am | 8.30am | Hall | School Orchestra | Parry/Waples/Don Salva |
12.30pm | 1.15pm | Mozart | Mozart String Quartet | Parry | |
12.45pm | 1.15pm | Orff |
Infants Lunchtime Concert Odd Week: Rehearsal Even Week: Concert | Waples/Jin/ Lee | |
3.00pm | 3.45pm | Hall | Concert Band | Busan | |
3.00pm | 3.45pm | Kodaly | Taiko Drumming Yr 6 Gp1 | Kerryn Joyce | |
3.45pm | 4.30pm | Kodaly | Taiko Drumming Yr 5 Gp2 | Kerryn Joyce | |
WED | 7.30am | 8.30am | Kodaly | Year 5 Chorale | Kanaridis |
7.30am | 8am | Beethoven | Smash Hits | Dunstan | |
7.30am | 8.30am | Orff | Chamber Choir | Carter/Jin | |
7.30am | 8.30am | Hall | Allegro Strings | Waples/Parry | |
11.20am | 11.50am | Kodaly + small rooms | Infants Strings Year 1 | Parry/Waples/Vickers/Middenway | |
11.50am | 12.20pm | Kodaly + small rooms | Infants Strings Year 2 | Parry/Waples/Vickers/Middenway | |
12.30pm | 1.15pm | Schubert | Year 6 Piano Trio | Middenway | |
12.30pm | 1.15pm | Vivaldi | Year 4 String Quartet | Waples | |
12.30pm | 1.15pm | Hall | Blocko's Band Percussion Ensemble | Dunstan | |
12.30pm | 1pm | Orff | Grade 3 Musicianship Club | Jin | |
3.00pm | 3.50pm | Kodaly | Grantham Strings | Waples/Parry | |
3.00pm | 3.50pm | Hall | Haydn Strings | Warden/Parry | |
4.00pm | 5.00pm | Kodaly | Grammar/Ascham Ensemble | Parry/Huey | |
THURS | 7.30am | 8.30am | Kodaly | School Choir | Kanaridis/Colombis |
7.30am | 8.30am | Orff | Edgecliff Chorale | Carter/Jin | |
12.30pm | 1pm | Haydn | Grade 4 Musicianship Club | Jin | |
12.30pm | 1.15pm | Orff | Composition Club | Mellos | |
12.30pm | 1.15pm | Kodaly | Charlton Guitar Ensemble | Zangari | |
3.00pm | 3.30pm | Orff | Grade 1 Musicianship Club | Jin | |
3.00pm | 3.45pm | Kodaly | Taiko Drumming Yr 6 Gp2 | Haruka Kunimune | |
3.45pm | 4.30pm | Kodaly | Taiko Drumming Yr 5 Gp3 | Haruka Kunimune | |
FRI | 7.30am | 8.00am | Orff | Davis Brass | Suuronen |
7.30am | 8.30am | Hall | Percussion for Pianists | Scotland/Jin | |
8.00am | 8.30am | Kodaly | Flute Ensemble | Grennan | |
12.30pm | 1.15pm | Kodaly | Armstrong Jazz | Bertram | |
12.30pm | 1.15pm | Spanish Room | Marsalis Brass | Suuronen | |
12.30pm | 1.15pm | Hall | Ionisation Percussion Ensemble | Scotland | |
12.45pm | 1.15pm | Orff | Primary Lunchtime Concert | Jin/Lee/Carter/Kanaridis |